امروز  27 آبان 1396
تهران ، ری ، شمیرانات / تهران 16:44 - 17 / 3 / 1391 966 بازدید
نظام قانونگذاری ایران باید ‌الهام‌بخش و الگوی کشورهای اسلامی باشد  

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس و معاون قوانین پارلمان در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) طی سخنانی به ارائه گزارشی از عملکرد مجلس در حوزه تقنین پرداخت و اظهار داشت: پراکندگی و آ‌شفتگی در قوانین و شفاف نبودن و عدم روابط بین آنان موجب تصمیمات اداری و قضایی متضاد شده و در نتیجه امنیت قضایی و حقوقی مخدوش می‌شود.

وی با بیان اینکه در این شرایط هیچ برنامه توسعه‌ای به بار نمی‌نشیند، تصریح کرد: توسعه ایران با برداشتن گام‌های عادلانه و هدفمند، نظام را به چشم‌اندازی که برای سیستم قانونی کشور ترسیم می‌کند، نائل می‌آورد‌.

"تبدیل شدن نظام قانونگذاری ایران به یک نظام الهام‌بخش و الگو و نمونه در منطقه و کشورهای اسلامی"، "شفاف و روشن بودن قواعد حاکم بر تعریف قوانین"، "شفاف و روشن بودن قواعد حاکم بر اصلاح قانون"، "شفاف و قابل فهم بودن ‌زبان قوانین ‌برای مخاطبان قانون" و "تنظیم شکلی قوانین و مقررات به‌گونه‌ای که ‌از منطق روشن پیروی کند" ازجمله مواردی بود که حجت‌‌الاسلام ابوترابی‌فرد ‌به عنوان شاخص‌های قانون‌گذاری مطلوب برشمرد. 

معاون قوانین مجلس در ادامه تصریح کرد: دسترسی مردم و مجریان به قوانین باید آسان باشد و به همین منظور باید از کوتاه‌ترین روش‌ها استفاده شود.

نایب رئیس اول مجلس ملاک توسعه یافتگی تقنین در کشورها را قوانین راجع به تقنین دانست که در حقیقت قواعد شناسایی قانون است.

نماینده تهران در خانه ملت اضافه کرد: در مجلس هشتم با شکل‌گیری معاونت قوانین، راه برای فراهم کردن بستر تنقیح قوانین هموار شد و در این حوزه باید طرح کلان قوانین موضوعی در سطوح مختلف تنظیم شود و باید مجلس ساختار موضوعی قوانین را تصویب کند و هر قانون جدیدالتصویب باید در قالب این طرح جایابی و تصویب و ابلاغ شود و قوانین تصویبی نیز بایستی بر اساس این فهرست به تصویب برسند.

معاون قوانین مجلس بر همین اساس گفت: پس از تصویب این قانون، دستورالعمل اجرایی قانون تنظیم و تصویب و ابلاغ شده و بر اساس قانون، دو کار به موازات یکدیگر آغاز شد.

معاون قوانین مجلس در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه گروهی در معاونت قوانین به پالایش قوانین پرداختند که یکی از نتایج آن تعیین قوانین منسوخ صریح قبل از انقلاب بود.

حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد در خاتمه تأکید کرد: بررسی و تصویب قوانین حاکم، بررسی و تصویب نقشه جامع کشور، کدگذاری تمام مواد قانونی و تبصره‌های مستقل و تعیین روابط صریح بین قوانین و حذف تمام مواد زاید در قوانین، از جمله اقدامات انجام شده در معاونت قوانین مجلس بود.

به گزارش فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از اتمام سخنان معاون قوانین مجلس، از ابوترابی فرد و مسئولان این معاونت تقدیر کرد و گفت: معاونت تنقیح قوانین از بخش‌های مهم ساختار مجلس است که به خصوص پس از تصویب قانون تنقیح اقدامات مهمی را انجام داد.

وی همچنین گفت: باید سازمان جدیدی تشکیل شود تا کار مهم تنقیح قوانین را به خوبی انجام دهد.

نظرات کاربران 0 نظر