امروز  27 آبان 1396
تهران ، ری ، شمیرانات / تهران 14:5 - 16 / 3 / 1391 1537 بازدید
باهنر از عملکرد معاونت نظارت مجلس به نمایندگان گزارش داد  

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (سه‌شنبه) به ارائه گزارشی از فعالیت‌های معاونت نظارت در مجلس پرداخت و اظهار داشت: تا مجلس ششم بحث نظارت ساز و کار خاصی نداشت و تا آن زمان همه وقت مجلس به قانون‌گذاری صرف می‌شد.

وی با بیان اینکه تا زمان مجلس ششم بحثی در مورد نظارت به صورت منسجم وجود نداشت، افزود: در مجلس هفتم به همت ریاست محترم مجلس یعنی آقای حداد تعدادی از همکاران موضوع نظارت را در دستور کار قرار دادند و هیئت عالی نظارت تشکیل شد.

باهنر ادامه داد: در مجلس هشتم با آئین‌نامه‌ای که اصلاح شد، نظارت موقعیت تشکیلاتی پیدا کرد و مسئولیت معاون نظارت به عهده من گذاشته شد.

نایب رئیس مجلس گفت: معاون نظارت 4 اداره کل تاسیس کرد که یکی اداره کل ناظرین است، نمایندگان مجلس 50 نماینده را انتخاب می‌کنند تا به مجامع مختلف مثل شورای اقتصاد، شورای پول و اعتبار و هیئت نظارت بر مطبوعات نظارت داشته باشد.

وی اضافه کرد: بسیاری از این مجامع وظایف خطیر و تأثیرگذاری در روند اجرایی کشور دارند و در هفته آینده مجامعی که قرار است از طرف مجلس نماینده داشته باشند را اعلام می‌کنیم و با رای‌گیری در صحن علنی ناظرین انتخاب خواهند شد.

باهنر گفت: ما مجموعا دارای 160 نفر ناظر برای مجامع ملی و استانی داریم که اداره نظارت هم کار پشتیبانی و هم گزارشگری و هم بازخورد را در این رابطه انجام می‌دهد.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: ‌ما در کمیسیون‌های تخصصی هم یک دبیر قوانین و یک دبیر نظارتی داریم و دبیر امور نظارتی مجموع نظارت‌های کمیسیون بر دستگاه‌های اجرایی را برعهده دارد‌ بر این اساس کمیسیون‌ها در کنار قانون‌گذاری نظارت بیشتری را هم داشته باشند.

وی با بیان اینکه در ماده 33 آئین‌نامه داخلی شرح مبسوط نظارت کمیسیون‌ها در دستگاه‌های اجرایی ذکر شده است، گفت: بر اساس ماده 233 اگر دستگاه‌ها تخلفی کرده باشند، نمایندگان می‌توانند موضوع را به قوه قضائیه ارجاع دهند.

نماینده مردم تهران اظهار داشت: کمیسیون اصل 90 یکی از اداره‌کل‌های ماست، گفت: بر اساس اصل 90 تمامی شهروندان می‌توانند از روند امور اجرایی در 3 قوه به کمیسیون اصل 90 شکایت کنند.

وی اضافه کرد: همچنین دولت پس از تصویب آئین‌نامه‌ها و مصوبات خود ضمن ابلاغ، یک موضوع را جهت اطلاع رئیس مجلس برای وی می‌فرستد و رئیس مجلس هم هیئتی را برای مشاوره در این مورد تعیین کرده است.

باهنر در پایان سخنانی گفت که معاونت نظارت مجلس مسئولیت پشتیبانی تمام عیار از ناظرین و تک تک نمایندگان را چه از نظر رساندن اطلاعات و برقراری ارتباطات و چه پیگیری کردن گزارش ناظرین در مجلس برعهده دارد.

نظرات کاربران 0 نظر