امروز  28 آبان 1396
تهران ، ری ، شمیرانات / تهران 14:2 - 16 / 3 / 1391 1072 بازدید
هرکس بر اساس اسناد و مدارک می‌تواند به اعتبار‌نامه‌ها اعتراض کند  

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز پارلمان در تذکری آئین‌نامه‌ای به بند 11 ماده 23 آئین‌نامه داخلی مجلس اشاره کرد و اظهار داشت: حوادث این چند روز در خصوص اعتبارنامه‌ها شاید این شائبه را برای مردم ایجاد کند که این چه قانونی بود که در آئین‌نامه مجلس و قانون اساسی پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به سالروز ارتحال امام خمینی (ره) گفت: به مناسبت سالروز ارتحال امام(ره) بخشی از وصیتنامه ایشان را می‌خوانم و کسی از نمایندگان این موضوع را به خودش نگیرد که بنده قصد تعریض به شخص خاصی را دارم.

وی ادامه داد: امام خمینی(ره) در وصیتنامه خود آورده است «از نمایندگان مجلس می‌خواهم که اگر عناصر منحرفی با دسیسه خود را به مردم تحمیل کردند، اعتبار‌نامه آنها را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد.»

این نماینده مجلس بر همین اساس تاکید کرد: بحث اعتبار‌نامه‌ها یک حق قانونی است و در همه دوره مجلس شورای اسلامی این حق قانونی وجود داشته و به حدی نیز این موضوع مهم بوده که امام خمینی (ره) در آخر عمر خود آن را ذکر کرده‌اند.

رسایی با بیان اینکه بحث مهم اعتبار‌نامه‌ها علاوه بر آئین‌نامه مجلس و قانون اساسی، در وصیتنامه امام(ره) نیز بر آن تاکید شده است، خاطرنشان کرد: در چند روز اخیر برخی از دوستان به ما مراجعه کردند و گفتند شما به آقای توکلی فشار بیاورید تا از اعتراض خود دست بردارد تا طرفهای دیگر نیز دست بردارند اما من گفتم که آقای توکلی بر اساس اسنادی اعتراض کرده‌اند بنابراین هر کس بر اساس اسناد و مدارک اعتراض دارد وظیفه قانونی اوست که اعتراض خود را اعلام کند.

وی افزود: برخی از دوستان این تعابیر را به کار می‌برند که ما نمایندگان با زحمت وارد مجلس شدیم و باید هوای یکدیگر را داشته باشیم در حالیکه این الفاظ شایسته مجلس و نمایندگان مردم نیست چرا که ما نمایندگان باید در مجلس تنها هوای حق را داشته باشیم.

این نماینده تهران با بیان اینکه اعتراض منتخب مبارکه به نمایندگان تهران می‌توانست به کمیسیون تحقیق برود، گفت: کمیسیون تحقیق با بررسی مدارک یا نظر آقای توکلی را می‌پذیرفت و یا نظر نماینده‌ای که به آن اعتراض شده بود می‌پذیرفت بنابراین این کار درست نیست که با مجلس بازی شود و وقتی مثلا اسم بنده خوانده می‌شود شخصی بلند شود و بگوید اعتراض دارم و 5 دقیقه بعد بگوید که من می‌خواستم حال اینها را بگیرم و اعتراض خود را پس می‌گیرم.

رسایی در پایان سخنان خود تاکید کرد: این کار بازی با مجلس است و با شان مجلس در تضاد است.

علی لاریجانی رئیس مجلس نیز در پاسخ به تذکر رسایی گفت: اعتراض به اعتبار‌نامه‌ها نص آئین‌نامه است و اگر بخواهد که این روند تغییر کند باید اصلاح آئین‌نامه پروسه خود را در کمیسیون طی کند و سپس در مجلس تائید شود اما به هر حال وقتی اعتبار‌نامه کسی در مجلس مطرح است نمایندگان دیگر می‌توانند به آن اعتراض کنند و این روند جزو نصوص آئین‌نامه است.

وی ادامه داد: ممکن است که شما معتقد باشید از این روند به درستی استفاده نمی‌شود که ما اکنون نمی‌توانیم حقی را از کسی ضایع کنیم اما سخنان شما درست است و باید طوری عمل شود که تصویر غلطی در جامعه به وجود نیاید البته من در نسخ چند روز گذشته خود نیز عرض کردم که در بررسی اعتبار‌نامه‌ها به این نکته توجه کنید که حالت مقابله‌ای به خود نگیرد.

در ادامه این جلسه قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد نیز با اشاره به اصل 40 قانون اساسی در تذکری گفت: اتفاقی که امروز رخ داد شان مجلس را زیر سوال برد بنابراین اگر اخلاق حاکم نشود ما نمی‌توانیم به عنوان عصاره ملت شان مجلس را حفظ کنیم.

وی ادامه داد: در بخش انتخاب هیئت رئیسه نیز باید دبیران و ناظران کاندیدا شده به نمایندگان معرفی می‌شدند تا برای آنها شناخته شده باشند لذا لازم است هیئت رئیسه در این زمینه درایتی به خرج دهد.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس نیز در پاسخ به تذکر این نماینده مجلس گفت: می‌توان بخش‌هایی از آئین‌نامه را که در این زمینه است اصلاح کنیم اما اکنون ما قسم خوردیم که آئین‌نامه را رعایت کنیم و طبق آئین‌نامه نیز روند انتخابات هیئت رئیسه بدین صورت است.

وی همچنین تاکید کرد: اگر ممکن بود که کاندیداها خود را معرفی کنند، بهتر بود که همچنین این امکان وجود داشت که جلسه غیرعلنی برگزار می‌شد تا نمایندگان در آنجا خود را معرفی کنند اما وقتی جلسه علنی برگزار می‌شود ما باید طبق آئین‌نامه عمل کنیم و در آئین‌نامه نیز چنین چیزی عنوان نشده است.

نظرات کاربران 0 نظر